Велюр, оксамит і вельвет – візуально схожі тканини з ворсистою поверхнею. Вони маються чіткий лицевий бік з направленим ворсом. Всі вони естетичні та ефектні. Ошатні і чудово пасують до помпезних багатих образів та проєктів. Всі застосовуються для реалізації найрізноманітніших дизайнерських рішень. Однак, попри перше візуальне враження схожості, ці тканини функціонально розрізняються.
Велюр
Велюр у своїй основі має бавовняні та вовняні нитки. Він м’якіший, ніж оксамит. Має довший ворс. Технологія виробництва нитки – сукняне прядіння. Що і забезпечує її м'якість, ніжність та пухнастість. При додаванні синтетичних волокон до складу велюру, тканина отримує здатність тягнутися, що надає можливість створювати цікаві оригінальні образи при виготовлені одягу. Доволі часто велюр використовують у меблевій промисловості, як оббивку м’яких меблів. З велюру також виходять шикарні ексклюзивні покривала. Велюр відрізняється оптимальним співвідношенням міцності, зносостійкості й естетичності.
Існує кілька видів велюру:
- гладкий;
- тиснений;
- фасонний;
- гофрований;
- велюр стрейч тощо.
До складу тканини можуть додаватися синтетичні волокна. Це надає їй еластичність, та дозволяє широко застосовувати при створенні найрізноманітніших видів ефектного одягу – як для повсякдення, так і для «виходу в світ». Велюр також використовується для пошиття покривал – естетичні та функціональні якості тканини забезпечують покривалу дорогий, багатий і ексклюзивний вид.
Оксамит
Оксамит та велюр. На перший погляд складно визначити різницю між цими тканинами. Вона визначається складом та особливостями переплетіння ниток. Оксамит частіше у своїй основі має шовкові нитки. Саме вони придають тканині той благородний блиск, за який цінують цю тканину. Оксамит щільніший за структурою, більше «набитий», естетичний, приємний на дотик матеріал. Добре вбирає вологу і пропускає повітря.
Оксамит виробляється завдяки сплетінню п'яти ниток – чотири формують основу тканини, п'ята ворс. Може бути з 100% шовку або смесовим і включати до складу:
- бавовну;
- віскозу;
- вовну;
- синтетичні волокна.
Застосовується оксамит при виготовленні м'яких меблів, стильного одягу, домашнього текстилю. Практично не використовується при пошитті верхнього одягу. Це аристократична, але примхлива тканину – вона вимагає ретельного і ручного догляду, а ще доволі складна в обробці. Треба бути справжнім майстром, аби впоратись з цією тканиною.
Вельвет
Вельвет, напевно, найяскравіший з цих трьох позицій, який простіше за все відрізнити від решти. Витончена і невибаглива тканина. Його фактура нагадує оксамит, але вельвет має характерний рубчик. Це міцна, зносостійка, довговічна тканина, приємна на дотик. Вельвет добре зберігає тепло, ідеально захищає від протягів і холодного вітру. Може бути різних кольорів і відтінків. Головною візуальної характеристикою тканини є густий ворс і поздовжні борозни на лицьовій стороні.
Застосовується вельвет в самих різних сферах життя:
- Його використовують при пошитті одягу. Вельвет міцний, зносостійкий, не втрачає своїх якостей при пранні, піддається відновленню.
- Вельвет застосовується при виробництві обшивки м'яких меблів, чохлів в салон автомобіля, і навіть штор.
Історично, вельвет – 100% бавовняний матеріал. Але в сучасних умовах він буває чистим (100% бавовняний), синтетичним і змішаним.
Вибір сучасних тканин
Сучасна легка промисловість пропонує великий вибір тканин – різного цінового діапазону, з різними властивостями міцності і зносостійкості, найрізноманітнішими вимогами по догляду. Можливість комбінувати матеріали, виробляти синтетичні і напівсинтетичні тканини з властивостями велюру, оксамиту і вельвету – відмінна риса сучасного світу текстилю. Особливість, яка робить доступним кожному якість і естетику дорогих тканин.