Згодом навіть найякісніша подушка втрачає свої властивості. Втративши початкові властивості, вона може стати джерелом дискомфорту, алергії та проблем з поставою.
Згодом наповнювач подушки просідає, зминається або збивається в грудки. Це призводить до погіршення підтримки голови та шиї, викликаючи напругу в м'язах та неправильне положення хребта під час сну.
Навіть при регулярному догляді подушки з часом накопичують:
- Пил – може дратувати дихальні шляхи, особливо у людей з астмою чи алергією.
- Пилових кліщів – мікроскопічні організми, які харчуються частинками шкіри та викликають алергічні реакції.
- Грибки та плісняву – виникають при підвищеній вологості та недостатній вентиляції, особливо в натуральних наповнювачах.
Під час сну людина виділяє піт та мікрочастинки епідермісу, які вбираються у подушку. Це створює сприятливе середовище для розмноження бактерій, викликаючи неприємний запах та підвищуючи ризик шкірних висипів. Навіть регулярне прання не здатне повністю усунути забруднення, оскільки з часом воно проникає глибоко в наповнювач.
Як зрозуміти, що потрібно міняти подушку
Найякісніші моделі з часом втрачають свої властивості та можуть стати небезпечними для здоров'я. І в натуральних, і в синтетичних подушках наповнювач поступово втрачає пружність та накопичує алергени.
Подушку настав час замінити, якщо:
- Вона втратила форму, стала комкуватою або занадто плоскою.
- Після сну болить шия чи спина.
- Подушка неприємно пахне навіть після прання.
- З'явилися ознаки алергії – закладеність носа, чхання, свербіж.
- Залишаються сліди поту чи плями, які складно випрати.
Натуральні та синтетичні подушки мають різні терміни служби. Регулярний догляд та своєчасна заміна не дозволять подушці стати джерелом проблем зі здоров'ям.
Термін служби подушок – натуральні та синтетичні матеріали
Термін служби подушки залежить від типу наповнювача, умов експлуатації та регулярного догляду.
Різні матеріали мають різні терміни експлуатації:
- Пух та перо – 5-7 років
- Гречане лушпиння – 2-3 роки
- Холлофайбер – 2-3 роки
- Мікрофібра – 3-4 роки
- Комфорель (кульковий поліестер) – 3-5 років
- Меморі-фоам (спінений поліуретан) – 4-6 років
Подушки з натуральних матеріалів можуть служити довше, але потребують ретельного догляду. Синтетичні моделі менш довговічні, але їх простіше прати.
Гігієнічність та безпека
Попри те, що деякі матеріали дозволяють використовувати подушку багато років, це не рекомендується. З роками всередині подушки накопичуються:
- Частинки поту, жиру та пилу – створюють середовище для розмноження мікроорганізмів.
- Бактерії та грибки – розвиваються у вологому середовищі, можуть стати причиною респіраторних захворювань.
- Пилові кліщі – основний алерген, що викликає подразнення дихальних шляхів та шкіри.
Натуральні подушки більш схильні до скупчення пилових кліщів. Синтетичні моделі краще відштовхують вологу і пил, але також згодом схильні до накопичення хвороботворних мікрочастинок і мікроорганізмів.
- Американська академія медицини сну рекомендує з метою гігієни замінювати подушку кожні 1,5-2 роки.
- Дослідження 2019 року у Journal of Allergy and Clinical Immunology підтвердило, що пилові кліщі зустрічаються у старих подушках незалежно від матеріалу.
- Ортопеди радять міняти подушку, як тільки вона втрачає пружність і не підтримує шию та голову у правильному положенні.
Термін служби подушки залежить від наповнювача, якості виготовлення та догляду. Натуральні подушки служать довше, але вимагають уважнішого догляду. Синтетичні – зручні в експлуатації, але швидше зношуються. Регулярне чищення, провітрювання та використання захисних чохлів допоможуть продовжити термін служби подушки, але в середньому подушку варто міняти кожні 2-3 роки.
Чи викликають пухові подушки алергію читайте ТУТ.