Вибираємо ковдру: який наповнювач краще?

Ключовим чинником, що визначає практичність ковдри, є тип його наповнювача. Від цього параметра залежать теплоізоляційні властивості, комфортність, зручність в догляді і навіть безпека постільного приладдя. Тому, розбираючись, як вибрати ковдру, в першу чергу варто вивчити експлуатаційні властивості наповнювачів, а оскільки в сучасній легкій промисловості використовуються різні їх види, то поставитися до завдання потрібно серйозно.

Відмінності матеріалів за походженням

Всі наповнювачі для матраців діляться на 2 великі групи:

  • натуральні;
  • синтетичні.

Різниця в походженні суттєво впливає на експлуатаційні властивості матеріалів. Однозначно сказати, що краще, складно, оскільки і природна, і штучна сировина володіє певними перевагами і недоліками. Більш того, кожна група наповнювачів включає в себе кілька різних матеріалів, і експлуатаційні характеристики у кожного з них відрізняються. Розберемося детальніше.

Різновиди натуральних наповнювачів

У цю групу включена сировина природного походження. Вона ділиться на рослинну і тваринну. До матеріалів першого типу відносяться бамбук, евкаліпт і бавовна, а до другого — пух, перо і шерсть.

Також зустрічаються у продажу елітні ковдри з шовком, всередині яких очищений протеїн, що виділяється гусеницею-шовкопрядом. Однак таке постільне приладдя — рідкість, і вартість їх висока, тому у вільному продажу вони зустрічаються не часто, а по практичності поступаються більш доступним варіантам.

Різновиди синтетичних наповнювачів

У цю групу входять усі штучні матеріали, які використовуються в текстильній промисловості для пошиття ковдр: синтепон, силікон, холофайбер.

Кожен вид сировини характеризується певними плюсами в порівнянні з іншими. В чому полягає перевага того чи іншого типу і як вибрати краще ковдру — розберемося нижче.

Особливості пір'яних наповнювачів

Це найпопулярніший тип матеріалу , який використовується в текстильній промисловості вже не один десяток років. Основною сировиною служить пір'я птахів: гусей, качок, лебедів, гаг (останні 2 види — для елітних ковдр, оскільки видобуваються від диких птахів).

При виборі варто врахувати, що чим більше пуху у складі наповнювача, тим м'якше і ніжніше постільне приладдя. До переваг ковдр з пером варто віднести:

  • легкість;
  • високі теплоізоляційні показники;
  • повітропроникність;
  • довговічність.

Але є і мінуси — пухове наповнення не любить вологу, від якої починає розкладатися. Крім того, це алергенний матеріал і в ньому можуть заводитися патогенні мікроорганізми.

Характеристики вовняних ковдр

Такі постільні приладдя на 2 місці за популярністю. Вовна — це антибактеріальне наповнення, яке характеризується ще і лікувально-профілактичними властивостями (полегшує стан при ревматизмі, артриті, остеохондрозі та ін.). Однак важливо стежити, щоб склад був 100% натуральним.

В якості сировини використовується вовна овець і верблюдів (більш тепла і рідкісна) або кашемір (з гірських кіз, для елітних товарів). До переваг ковдр з таким наповненням варто віднести:

  • високі теплоізоляційні властивості (вищі, ніж у пір'яних);
  • невелику товщину;
  • довговічність.

Але варто врахувати, що вовна володіє високою гігроскопічністю і догляд за нею потрібен особливий. До того ж вона схильна до ураження шкідниками — міллю і пиловим кліщем.

Властивості рослинних наповнювачів

У цю групу входять:

  • бавовна;
  • бамбук;
  • евкаліптові волокна (тенсель або ліоцел).

Щоб зрозуміти, яку ковдру вибрати, слід визначитися з сезонністю і вимогами до теплоізоляційних властивостей.

Бавовняні моделі більше відомі як «ватяні». Вони недорогі, теплі. Але при цьому таке наповнення швидко скочується в грудки, важке і складне у догляді. Більш практична альтернатива — зі змішаним складом (бавовна + штучні волокна).

Бамбук — новинка серед наповнювачів, він характеризується гіпоалергенністю і екологічністю, не накопичує статичну електрику. Ковдри з них виходять м'якими і дуже легкими, за якістю схожі на кашемірові чи шовкові. Однак постільні приладдя з бамбуком не підходять для зими. Їх краще вибирати для міжсезоння, а на холодну пору припасти щось тепле.

Наповнення з евкаліптових волокон за властивостями схоже на бамбук. Це екологічний матеріал, який добувають з переробленої деревини, при цьому волокна зберігають всі корисні властивості рослини. Ковдри з евкаліптом володіють цікавою особливістю — вони трохи охолоджують, тому незамінні для літа, але на зиму не підійдуть.

Переваги синтетичних наповнювачів

Найбільш поширені види — синтепон, силікон і холофайбер. На відміну від натуральних, такі матеріали гіпоалергенні і більш доступні. Ціна на ковдри з синтетичним наповненням нижча в рази, притому за експлуатаційними властивостями вони не поступаються натуральному. На користь вибору таких моделей варто відзначити і їх гігієнічність. Синтетика не піддається впливу патогенних мікроорганізмів, пилових кліщів і комах.

Синтепон — один із найбільш «старих» штучних матеріалів, які використовуються при пошитті постільної білизни. Ковдри з таким наповнювачем характеризуються невеликою вагою, забезпечують хорошу термоізоляцію, прості у догляді (можна прати в машинці-автоматі), проте з часом вони дають усадку, стають тонкими і вимагають заміни.

Силікон — це синтепон з додатковою обробкою, за рахунок чого набуває більш пружну структуру. Ковдри з таким наповненням теж характеризуються відмінними теплоізоляційними властивостями, простотою у догляді. Вони відмінно підійдуть для зими.

Холофайбер являє собою пружні кульки або завитки, які добре зберігають форму. У порівнянні з іншою синтетичним сировиною він найбільш практичний — теплий, легкий, не сильно дає усадку і добре вбирає вологу.

Розбираючись, як правильно вибрати ковдру за типом наповнення, зазначимо, що варто орієнтуватися не на конкретний матеріал, а на експлуатаційні властивості: теплоізоляційні показники, гіпоалергенність (для людей з високою чутливістю це найважливіший аспект) і простоту в догляді. Докладні характеристики різної сировини ми розглянули в цій статті. Вдалого вибору!